Symulatory lotu

Gry Samoloty Online, czyli innymi słowy symulatory lotu, to gry, których głównym zadaniem jest możliwie najwierniejsze odtworzenie wrażenia, jakie ma pilot w trakcie siedzenia za sterami lecącego samolotu. Istnieje wiele odmian tych gier: wersje bardziej rozbudowane wymagają instalacji na konsoli bądź komputerze, inne dostępne są za pośrednictwem przeglądarki lub urządzeń mobilnych.

Warto wiedzieć, że symulatory lotu to także skomplikowane urządzenia, w których piloci lub osoby przygotowujące się do wyrobienia licencji pilota, odbywają loty próbne. Dzięki temu uczą się startu, reagowania na poszczególne sytuacje w trakcie samego lotu oraz lądowania – także w ekstremalnych warunkach. Tego typu urządzenia to bardzo skomplikowane technologicznie maszyny, które stanowią pełnowymiarową i w pełni funkcjonalną replikę kokpitu, umieszczoną na platformie hydraulicznej. Dzięki temu osoba odbywająca lot próbny doświadcza także fizycznych wrażeń związanych z lotem – przeciążeń, turbulencji etc.

Po raz pierwszy tego typu urządzenia treningowe były wykorzystywane już wiek temu – podczas I wojny światowej. Jednak dopiero przed II wojną światową amerykańskie siły lotnicze USAAF nabyły większą liczbę urządzeń o nazwie Link Trainer, które służyły do treningu pilotów odpowiedzialnych za transport ważnych polityków. Po wybuchu wojny symulatory były masowo używane do kształcenia pilotów walczących po stronie aliantów. Oczywiście w tamtych czasach nie było możliwości technicznych, które obecnie ma każdy przeciętny komputer stacjonarny. Dlatego urządzenia treningowe wykorzystywały obraz przekazywany z kamery umieszczonej ponad makietą danego terenu, który to obraz był transmitowany do monitora umieszczonego wewnątrz kokpitu.

Charakterystyka gatunku

Gry komputerowe będące symulatorami lotu uważane są za gry należące do gatunku gier zręcznościowych i oczywiście, symulacyjnych. W niektórych rodzajach gier dodatkowo wymagane są od gracza umiejętności strategicznego myślenia i planowania. Niekiedy gry samolotowe z Valhalla.pl są także grami typu „strzelanka”, jeśli gracz wybrał fabułę wojenną.

Podstawowym jednak wyróżnikiem gier samolotowych jest sam fakt prowadzenia samolotu. Gracz po przejściu tzw. tutoriala w bardziej zaawansowanych produkcjach lub po zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi sterowników, ma zadanie przelecieć z punktu A do punktu B. Niekiedy dodatkowym czynnikiem utrudniającym zadanie jest czas, w którym ma to zrobić lub misje, które ma wykonać: mogą wymagać one międzylądowania i zabrania pasażera, zniszczenia określonego celu lub zdobycia odpowiedniej ilości punktów za wykonanie prawidłowo poszczególnych ewolucji w powietrzu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ