Zastanawiając się nad kupnem nowego laptopa z pewnością szukasz optymalnej konfiguracji sprzętu w określonym przedziale cenowym. Zwykle istnieje ścisła zależność pomiędzy wydajnością działania laptopa, a jego ceną. Najczęściej jest tak, że im sprzęt droższy, tym lepszej jakości podzespoły znajdują się w jego wnętrzu. Niekiedy jednak wystarczy wydać kilkadziesiąt-kilkaset złotych więcej, by stać się właścicielem sprzętu o zdecydowanie większej wydajności działania. Wystarczy chociażby zainwestować w większą ilość pamięci RAM pracującej w nieco wyższej częstotliwości. Dla przykładu, zakup laptopa wyposażonego w 8GB RAM SO DIMM DDR3 1600Mhz będzie wiązał się z minimalnie większym wydatkiem niż kupno laptopa z 4GB pamięci operacyjnej tego samego typu. Czy zatem zawsze warto przesadnie oszczędzać?
Co daje więcej pamięci RAM?
Pamięć operacyjna to miejsce, w którym uruchamiane są wszystkie programy zapisane na twardym dysku komputera. Im więcej pamięci RAM w komputerze, tym większa ilość danych może być odczytana w określonej jednostce czasu. W praktyce pamięć RAM wykorzystywana jest m.in. do ładowania systemu operacyjnego komputera, obsługi programów komputerowych, do przeglądania stron internetowych czy odtwarzania materiałów wideo. Obecnie standardem wyposażenia większości laptopów z tzw. klasy ekonomicznej, a zatem sprzętu dedykowanego do zastosowań domowo-biurowych są 4GB pamięci RAM SO DIMM DDR3 1600Mhz. W urządzeniach najnowszej generacji, pamięć RAM DDR3 coraz częściej zastępowana jest już pamięcią bazującą na nowszym standardzie DDR4.
Więcej pamięci RAM to przede wszystkim szybsze ładowanie systemu operacyjnego i możliwość korzystania z większej ilości aplikacji w tym samym czasie. Przy współczesnych standardach, jeśli chodzi o systemu operacyjne i podstawowe rodzaje oprogramowania, z którego korzystają użytkownicy komputerów do zastosowań domowych, minimalnie zalecana ilość pamięci RAM do laptopa to właśnie 4GB SO DIMM DDR3 1600Mhz, a optymalna to 8GB pamięci tego samego typu. Oczywiście, jeśli ktoś używa laptopa do obrabiania materiałów wideo lub pracy z programami graficznymi, pamięci RAM potrzebował będzie znacznie więcej, nawet 32-64GB.
Jaki rodzaj pamięci RAM?
Na szybkość działania laptopa wpływa nie tylko ilość zainstalowanej w nim pamięci operacyjnej, ale także jej rodzaj. W starszych modelach laptopów instalowano pamięć w standardzie DDR2, którą obecnie zastępuje się pamięcią w standardzie DDR3. Na rynku dostępna jest już kolejna generacja pamięci operacyjnej w standardzie DDR4. Ogólnie możemy przyjąć, że im nowszy standard pamięci, tym większa wydajność jego działania i tym większa energooszczędność – mniejsza ilość zużywanego prądu. Przy zmianach standardu pamięci dochodzi także do zmiany częstotliwości jej takowania. Obecnie najbardziej popularne są pamięci RAM SO DIMM DDR3 1600Mhz, ale na horyzoncie pojawiają się już znacznie bardziej od nich wydajne pamięci DDR4 pracujące z częstotliwością 2133Mhz i więcej. Niestety przejście z pamięci starszej generacji na nowszą nie jest możliwe bez wymiany płyty głównej w laptopie, co jest raczej mało opłacalne, a przez to rzadko praktykowane.