Specyficzne wymagania firmy handlowej wymagają indywidualnego podejścia do wyboru programu magazynowego. W każdym przypadku trzeba zastanowić się czy dany program będzie spełniał wymagania, jakie przed nim postawimy, czy też raczej lepiej poszukać innego dostawcy oprogramowania. Jednak żeby podjąć dobrą decyzję, powinniśmy dowiedzieć się czegoś o programach magazynowych i zdefiniować potrzeby naszej firmy.
Gotowy program czy dedykowany
Podstawowa różnica między programami magazynowymi, to sposób myślenia o sposobie ich wdrożenia w firmie. Możemy wybrać gotowy program, do którego będziemy musieli dostosować nasze procedury. To zazwyczaj rozwiązanie tańsze, choć wiąże się z pewnymi ograniczeniami.
Możemy też zamówić dedykowane oprogramowanie, które będzie stworzone w oparciu o procedury, które już w naszej firmie istnieją. Zazwyczaj tworzenie takiego programu opiera się na funkcjonalnych modułach, które dokupuje się do istniejących baz.
Czego potrzebujemy?
Jako firma handlowa musimy prowadzić przede wszystkim dokumentację związaną z przyjmowaniem towaru i wydawaniem go z magazynu. Jeżeli mamy więcej magazynów lub filii, program musi mieć również obsługę przesunięć wewnątrzmagazynowych lub przychodu i rozchodu wewnętrznego.
Konieczna jest również możliwość dokonania zwrotu towarów. Klient może zwrócić nam towar w ramach terminów wskazanych w ustawie. My zaś możemy zwrócić towar producentowi lub pośrednikowi, od którego go kupiliśmy.
Program taki musi mieć również możliwość sporządzenia dokumentacji remanentowej.
Co wybrać?
Jeżeli nasza firma handlowa nie prowadzi jakiejś bardzo wyjątkowej działalności, o wiele korzystniejszym będzie kupienie gotowego produktu. Programy takie jak LoMag – www.lomag.pl – mają wszystkie funkcje niezbędne do prowadzenia biznesu. Są proste i odpowiadają naszym lokalnym potrzebom.
Twórczy takich programów zazwyczaj działają na polskim rynku już od dłuższego czasu, dzięki czemu dobrze znają wymagania prawne, dotyczące prowadzenia działalności. Znają też sposób myślenia i problemy, z jakimi stykają się przedsiębiorcy. Dlatego warto wspierać rodzimych twórców oprogramowania, którzy szybko reagują na zmieniające się przepisy.