Idealna myszka do gier komputerowych to produkt trudny do określenia, gdyż każde tego typu urządzenie ma swoje zalety odpowiadające poszczególnym graczom, a nie do zaakceptowania dla innych wielbicieli gier. Ranking ten ma też swoje ograniczenia w kontekście cenowym bo najdroższa mysz nie będzie oznaczać tej najlepszej, a dużo tańsza może być najdoskonalsza w danej cenie. Spróbujmy jednak wymienić kilka punktów, które mogą być pomocne w wyborze najlepszej myszki do grania.
Bez względu na to czy wybierzemy myszkę z sensorem optycznym czy laserowym nie powinniśmy szukać modelu najtańszego. Przy najmniej kosztownych modelach jakość urządzenia jest bardzo niska, a kursor potrafi sam z siebie skakać i gubić się podczas najbardziej elektryzujących fragmentów rozgrywki. Myszki optyczne są zazwyczaj o połowę tańsze od tych laserowych i możemy je kupić już za około pięćdziesięciu złotych. Teoretycznie nie wymagają podkładek ale w praktyce bez ich zastosowania nie da się z myszki korzystać. Stosunkowo dobrze odnajdują się na powierzchniach chropowatych. W przypadku myszki wyposażonej w czujnik laserowy musimy się przygotować na wydatek od stu złotych w górę. Przykładowo myszka Logitech G600 może być już nasza za nieco ponad dwieście złotych. W przypadku tego typu urządzeń najlepszym podkładem jest miękka powierzchnia. Jeśli posiadamy monitor o wysokiej rozdzielczości lub gramy na kilku ekranach to zdecydowanie lepszym zakupem będzie myszka laserowa.
Wybór nie kończy się na określeniu sensora i musimy jeszcze zdecydować czy lepsza dla nas będzie mysz na radio czy też korzystająca z tradycyjnego zasilania przez kabel. Bezprzewodowe urządzenie ma jedną zasadniczą zaletę w postaci braku kabla, który momentami, zwłaszcza przy wykonywaniu dynamiczniejszych ruchów może przeszkadzać w grze. Niestety za ten komfort musimy słono zapłacić. Przede wszystkim należy pilnować czy poziom naładowania akumulatora jest wystarczający do podjęcia rozgrywki. Może się bowiem tak stać, że mysz przestanie nam działać w samym środku rozgrywki co skutecznie zburzy całą radość z gry. Pół biedy gdy mysz wyposażona jest w wymienne ogniwa, kiedy jednak akumulator jest stały to w miarę starzenia się gryzonia będzie on wymagał coraz częstszego naładowania. Poza wszystkim myszka bez kabla waży dużo więcej niż z tradycyjnym ogonkiem co przy niektórych tytułach gier może okazać się decydujące i uniemożliwiać osiągnięcie sukcesu. Ostatecznie mysz z kablem nie ma problemu z zasięgiem czy stabilnością połączenia. O ile podczas normalnej pracy z komputerem w rodzaju pisania, liczenia krótkotrwałe przerwy w działaniu są dopuszczalne, a wręcz niezauważalne to w przypadku gier nawet najmniejsze „zawieszenie” może oznaczać przegraną. Poza wszystkim mysz tego typu jest po prostu droższa, a awaryjność urządzenia zdecydowanie wyższa niż w przypadku tradycyjnej myszki przewodowej.