Test internetowy to bardzo ważne narzędzie, dzięki któremu można zbadać czy prędkość internetu i inne jego parametry są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Jednym z bardzo popularnych testów jest Speed test internet znanego operatora INEA. Pozwala on na uzyskanie bardzo precyzyjnych danych na temat jakości połączenia internetowego
Jak uruchomić Speed test internet?
Chcą uruchomić narzędzie INEI, wystarczy udać się na stronę internetową Speed test internet i kliknąć przycisk „START”. Po kilkunastu sekundach kalkulacji pojawiają się dwa wyniki określone w Mbps (megabitach na sekundę).
Jak zinterpretować wyniki speed testu?
Pierwszy z wyników dostępny pod słowem „Pobierz”, określa szybkość pobierania danych z internetu. Dzieląc ten wskaźnik przez 8, można uzyskać informację o tym, jaka ilość danych zostanie pobrana najszybciej w 1 sekundę (np. wskaźnik 80 Mbps oznacza, że przez 1 sekundę, korzystając z danego łącza można pobrać 10 megabajtów danych). Drugi z parametrów, pod słowem „Wczytaj” oznacza z kolei prędkość przesyłania danych do innych użytkowników internetu. Jego przeliczenia dokonuje się w podobny sposób.
Dane dotyczące pobierania i wysyłania danych oprócz informacji liczbowych, prezentowane są także w formie graficznej. Dzięki temu można w łatwy sposób zbadać stabilność połączenia. Znaczne wahania prędkości pobierania i wysyłania danych w krótkim czasie mogą oznaczać, że internet nie będzie działał w prawidłowy sposób i na porządku dziennym będą takie sytuacje, jak zrywanie połączenia czy też problemy z normalnym odtwarzaniem filmów.
Dane dodatkowe w speed teście
W speed teście udostępnionym przez INEĘ można znaleźć szereg innych, dodatkowych danych. Przede wszystkim są to dwa dodatkowe parametry: ping i jitter. Ping określa opóźnienie w zakresie transmisji pakietów danych. Optymalna wartość tego parametru powinna wynosić poniżej 80 ms (milisekund). Wyższe wartości mogą oznaczać kłopoty w normalnym korzystaniu z internetu, szczególnie przy graniu w gry online lub odtwarzaniu filmów w sieci. Z kolei jitter określa opóźnienia między pakietami danych. Ten parametr musi być minimum 2 razy niższy niż ping. Jego maksymalna, dopuszczalna wartość to zatem 40 ms. Wyższe wyniki powinny skłonić do interwencji technicznej. Na samym dole znajduje się natomiast informacja na temat operatora, który świadczy usługę internetu.
Ponowne wykonanie testu
Zdarza się, że ze względu na chwilowe trudności w działaniu internetu, wynik testu w pierwszej chwili wydaje się niemiarodajny. Aby sprawdzić rzetelność takiego testu, wystarczy kliknąć przycisk „Ponownie”. W ten sposób bardzo szybko rozwiewa się wątpliwości.
Test prędkości internetu jest narzędziem, dzięki któremu można uzyskać bardzo precyzyjne dane. Warto jest z niego skorzystać, by podjąć właściwe decyzje w zakresie pozostawienia lub zmiany dostawcy internetu.