O kwestii płci wiele mówi się obecnie we wszystkich sferach naszego życia, nic więc dziwnego, że zaczęto się przyglądać również temu, jak wygląda statystycznie liczba graczy żeńskich i męskich w grach internetowych. Tradycyjnie pojmuje się tego typu rozrywkę jako zabawę dla małych i dużych chłopców. Jak jest w rzeczywistości?
Stereotypy płciowe
Punktem wyjście do badań, które przeprowadzili amerykańscy badacze – Dmitri Williams, Mia Consalvo, Scott Caplan i Nick Yee – były stereotypy płciowe, zgodnie z którymi gry komputerowe to przede wszystkim domena męskich użytkowników komputerów. Podobnie miała się mieć rzecz z konsolami, które według utartych przekonań, miały trafiać głównie w ręce chłopców, którzy grają z kolegami, braćmi lub z ojcami.
U podstaw tej teorii leżały tezy wysnute wcześniej przez Nancy Chodorow, zgodnie z którymi role i stereotypy przypisywane dziewczynkom, przywiązują je bardziej do matek i każą powtarzać wykonywane przez nie czynności. Z kolei chłopcy w naturalny sposób mieli kontynuować schematy – w tym również schematy rozrywek – podpatrzone u ojców.
Stereotypy w sieci
Szczególnym zainteresowaniem badaczy cieszyły się coraz popularniejsze gry przygodowe online z Valhalla.pl. Badania prowadzono od 2010 roku, naukowcy mogli więc obserwować jak branża ta rozwija się na ich oczach i jak zmienia się struktura społeczna graczy. Ważne dla badań okazały się również gry MMO RPG, które w tym czasie również przeszły sporą ewolucję.
Naukowcy dokładnie przebadali ponad osiem tysięcy przypadków, nie dokonując wcześniej wstępnych założeń dotyczących wyboru graczy. Tylko w ten sposób można było wyodrębnić i zbadać statystycznie reprezentatywną próbkę, spośród milionów graczy, używających tego rodzaju gier. I tylko w ten sposób można było rozstrzygnąć czy stereotypy mówią prawdę o płci użytkowników gier komputerowych.
Wyniki badań
Z opublikowanych wyników badań możemy wywnioskować, że populacja graczy płci męskiej w różnym wieku jest rzeczywiście większa, przy czym z roku na rok dominacja ta powoli lecz skutecznie maleje. Nic nie wskazuje na to, by dziewczyny – czy też szerzej: kobiety – miały zdominować rynek graczy gier przygodowych online, jednak stanowią coraz bardziej wyrazistą część społeczności i stale ich przybywa.
Niejako na marginesie prowadzonych badań udało się również ustalić, że choć statystycznie gracze męscy częściej siadają do gry, ale to kobiety, jeżeli już grają, spędzają w grze o wiele więcej czasu. Wiele spośród graczek to osoby bardzo mocno zaangażowane i identyfikujące się z prowadzonymi przez siebie postaciami.