Współczesne domy coraz częściej wyposażane są w nowoczesne rozwiązania technologiczne, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa i zwiększenie komfortu życia. Jednym z przykładowych rozwiązań tego typu może być czujnik ruchu, który umożliwia wykrywanie ruchu w określonym pomieszczeniu i w związku z tym, zainicjowanie określonej akcji – po wykryciu ruchu, czujnik może włączyć światło lub syrenę alarmową. Nowoczesne czujniki podłączone do sieci bezprzewodowej komunikacji, na przykład domowej sieci Wi-Fi, mają również zdolność do wysyłania powiadomień pod wskazany adres, na przykład na smartfona właściciela domu. To w radykalny sposób wpływa na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i minimalizuje ryzyko wtargnięcia na teren posesji czy domu niepożądanych, nieuprawnionych do tego osób.

Trzy podstawowe typy czujników ruchu

W sprzedaży znajdziemy trzy podstawowe typy detektorów ruchu. Są to urządzenia aktywne, pasywne i dualne, czyli bazujące na technologii pasywnej i aktywnej. Aktywny czujnik ruchu wykrywa promieniowanie podczerwone i tym samym jest w stanie stwierdzić, czy w polu jego widzenia pojawił się ruch. Urządzenie emituje wiązkę promieniowania podczerwonego i jest w stanie wykrywać jego zmiany. Organizmy żywe emitują ciepło, a więc wiązka promieniowania zostaje przez niezakłócona, co odczytywane jest przez detektor jako ruch. W przypadku pasywnych czujników ruchu nie dochodzi do emisji promieniowania podczerwonego, a jedynie do detekcji promieniowania w otoczeniu urządzenia. Gdy do pomieszczenia, w którym umieszczono detektor pasywny, wejdzie człowiek lub zwierzę, temperatura ich ciała będzie wyższa i tym samym detektor wykryje zmianę, uruchamiając alarm lub włączając oświetlenie.

Najnowsze modele czujników ruchu, takie jak Motion Sensor marki FIBARO to urządzenia wielofunkcyjne, które mają zdolność nie tylko do wykrywania ruchu, ale także do analizowania zmian temperatury otoczenia i poziomu natężenia światła. Taki sprzęt pozwala monitorować temperaturę we wnętrzu domu (uruchamiać klimatyzację lub ogrzewanie) i sterować natężeniem światła, dostosowując jasność świecenia do pory dnia i aktualnych warunków pogodowych.

Jaki czujnik wybrać?

Wybierając czujnik ruchu, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd czy sposób detekcji ruchu, ale także na zasięg detekcji, sposób zasilania urządzenia czy rodzaj zabezpieczeń, w jakie został wyposażony. Nowoczesne urządzenia tego typu, takie jak wspomniany już wcześniej Motion Sensor FIBARO, to najczęściej sprzęt bezprzewodowy, zasilany bateriami, zwykle wyposażony w wewnętrzny akcelerator, który wychwytuje wszelkie zmiany w położeniu urządzenia i próby ingerencji w jego strukturę, automatycznie podejmując określoną akcję – uruchamiając alarm lub wysyłając powiadomienie na wskazany numer telefonu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ