Dysk SSD

Tradycyjne dyski HDD, są coraz częściej wypierane przez dyski SSD. Ta nowa technologia ma wiele zalet, które mogą znacznie ułatwić nam życie. Jakich? O tym w dalszej części artykułu.

W czym SSD lepszy od HDD?

Dyski HDD to nic innego jak dyski magnetyczne. Ta technologia z roku na rok jest coraz mocniej wypychana przez SDD oparte o pamięć flash. Dlaczego? SSD nie mają elementów mechanicznych, co znacznie przyspiesza dostęp do danych. Można stwierdzić, że działają one błyskawicznie. Co nam to daje? Szybszą i sprawniejszą pracę systemu operacyjnego oraz zainstalowanych programów. Różnicę zauważymy w podstawowych działaniach komputerach takich jak: włączanie i wyłączanie systemu, kopiowanie danych, instalacja programów.

Jeśli potrzebujemy dysku, który cechuje się większą odpornością na wstrząsy i wypadki to dalej lepszą opcją będzie SDD. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że przetrwa on bez znacznego uszkodzenia, gdy dysk HDD zostanie uszkodzony na stałe.

To, że SSD nie posiada mechanicznych części wpływa na głośność jego pracy. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jest absolutnie bezgłośny.

Dysk SSD to także mniejsze potrzeby energetyczne, co jest bardzo ważne, gdy używamy komputerów przenośnych. W skrócie- dzięki dyskowi SSD nasza bateria będzie działała dłużej.

Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy dysk SSD?

Po pierwsze na kontroler, bo ten jest bardzo ważny dla wydajności. Dobrymi kontrolery możemy znaleźć w dyskach Samsunga, Intela, SandForca i Marvella.

Po drugie- interfejs. Do wyboru mamy między innymi Serial ATA i Serial ATA III. O co w tym chodzi? Przed zakupem należy sprawdzić, który z tych interfejsów jest obsługiwany przez nas komputer.

Po trzecie format! Istnieje prawdopodobieństwo, że dysk SSD będzie mniejszy, niż miejsce we wnętrzu naszego komputera. Dlatego też producenci oferują specjalne przejściówki dzięki którym zamontujemy 2,5 cala w miejscu na 3,5 cala.

Dzięki tym wiadomościom, już wiesz jak kupić najlepszy dla siebie dysk. Taki, który idealnie wpasuje się w twoje potrzeby.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ