Jak wybrać dysk twardy dostosowany do naszych potrzeb?

Dysk twardy to mózg naszego komputera. To na nim przechowywane są nasze dane. Warto zadbać o taki dysk twardy, który nie tylko zapewni nam dużo miejsca na nasze pliki, ale i dostęp do nich w krótkim czasie.

Postęp technologiczny niektóre rzeczy ułatwia, by inne nieco utrudnić. O ile kupno dysku twardego kilka lat temu sprowadzało się do wybrania tego bardziej pojemnego, to dziś musimy zwrócić uwagę na inne kryteria. Jakie? O tym za chwilę!

Dysk talerzowy

Ten rodzaj dysku bardzo dobrze nadaje się do przechowywania sporej ilości naszych danych. Mówi się, że dyski HDD to idealne nośniki do naszych kolekcji filmów, zdjęć itp. Bardzo dobrze magazynują one dane, a już w szczególności sprawdzają się wtedy, gdy do naszych plików nie potrzebujemy błyskawicznego dostępu.

Jakie są wady dysków talerzowych? Są dość głośne, emitują sporą ilość ciepła, i niestety, ale mają niewielką wytrzymałość na wszelakie uszkodzenia. Co jak co, do codziennej pracy typowo biurowej z pewnością nadadzą się idealnie.

SSD

To dyski, które są bardziej zaawansowane technologicznie. Czym różnią się od dysków talerzowych? Z pewnością szybkością! Są one wręcz błyskawiczne, bo do pracy nie potrzebują rozruchu. Do tego zużywają mniej energii i są odporne na tak zwane działania środowiskowe.

SSD to dyski, które są dużo droższe od HDD. Jednak, jeśli chcemy mieć system operacyjny, który działa niebywale szybko, to dysk SSD jest dla nas idealny.

Dysk twardy powinien być przede wszystkim dostosowany do naszych potrzeb. Jeśli działamy na magazynach danych i potrzebujemy pamięci bez dna, to najlepszym wyjściem będą dla nas dyski talerzowe. Za to, gdy niezwykle ważna jest dla nas szybkość i błyskawiczny dostęp do danych to odpowiedzią na te potrzeby są dyski SSD. Może być też tak, że potrzebujemy i tego i tego. Wtedy powinniśmy zainteresować się tematem dysków hybrydowych, czyli łączących szybkość i pojemność- SSD na system operacyjny, HDD na nasze dane. Wybór jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ