Jaką kartę graficzną wybrać do obróbki wideo?

Rośnie zainteresowanie obróbką wideo. Nic w tym dziwnego, kręcenie własnych filmów staje się coraz popularniejsze wraz z rozwojem YouTube’a. Wiele osób prowadzi swoje kanały, a przekaz video w marketingu staje się istotniejszy i lepiej odbierany, niż słowo pisane. Tym samym zainteresowanie obróbką wideo z czasem będzie jeszcze większe. By jednak móc samemu tym się zajmować potrzebujemy jednej bardzo ważnej rzeczy. Jakiej?

Karta graficzna

Wydawałoby się, że karta graficzna nie jest konieczna do obróbki wideo, tylko procesor. Może parę lat temu tak było, ale obecnie wszystko się zmieniło. Okazuje się, że najpopularniejsze programy do obróbki wideo wykorzystują układy GPU, a nie moc obliczeniową procesora. Zatem, gdy marzy nam się komputer, na którym moglibyśmy dokonać wszelakich obróbek w zakresie video, to musimy wzbogacić go o odpowiednią kartę graficzną.

Jaką kartę graficzną wybrać?

To wszystko powinno być uzależnione od naszych potrzeb. Gdy nagrywamy filmiki do użytku domowego, z pewnością nie potrzebujemy takiego sprzętu, jak osoba zajmująca się zawodowo obróbką wideo. Polecamy karty ze średniej półki takie jak: Nvidia GeForce GTX 960, Nvidia GeForce GTX 970. Dobre są także karty graficzne Radeon R9 280X oraz Radeon R9 380. Te wszystkie powyższe propozycje to dobry wybór dla tych, którzy obróbką zajmują się hobbystycznie- mamy tu na myśli filmiki domowego użytku, czy nagrywanie materiałów na YouTube.

Jak mają się sprawy, gdy chcemy zajmować się profesjonalną obróbką wideo? Musimy postawić na sprzęt bardziej zaawansowany. Nvidia i AMD wypuściły modele GPU dla profesjonalistów.

Karty graficzne różnią się parametrami, możliwościami i ceną. Te ze średniej półki kosztują powyżej tysiąca złotych, a te skierowane dla profesjonalistów nawet kilkanaście bądź kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gdy wybieramy kartę graficzną musimy zastanowić się nad naszymi potrzebami, tak by dobrać sprzęt idealnie pod to co robimy na co dzień. Jeśli dopiero zaczynamy, z pewnością wystarczy nam karta graficzna ze średniej półki- i to na długo!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ