Drukarka, urządzanie kiedyś spotykane głównie w biurach, dzisiaj gości niemal w każdym domu. Podpowiadamy osobom, które jej jeszcze nie mają, a planują zakup, na co zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru.
Tekst czy obraz?
Podstawowym kryterium, jakim powinniśmy kierować się testując drukarkę jest rodzaj pracy, jaki będzie wykonywała. Jeśli najczęściej drukowane będą dokumenty, jakość i rozdzielczość będzie kwestią drugorzędną. Liczyć się będzie szybkość pracy. A tego nie wyczytamy z pojedynczego wydruku. Wydruk pomoże nam ocenić drukarkę i jej możliwości, gdy szukamy urządzenia do wydruku zdjęć. W tym przypadku, testując drukarkę atramentowa i odpowiedni materiał eksploatacyjny, np. tusz do drukarki Brother, uzyskamy wiarygodny obraz pracy urządzenia. Przy drukowaniu zdjęć liczy się najbardziej rozdzielczość, a także paleta barw. Te zaś, w przypadku produkcji dokumentów tekstowych, mają drugorzędne znaczenie.
Oryginał czy zamiennik?
Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na jakie urządzenie się zdecydujemy. Przykładowo – drukarki atramentowe to urządzenia zazwyczaj stosunkowo tanie, a przez to popularne. Aby zrównoważyć koszty, producenci wyceniają wysoko materiały eksploatacyjne do tych urządzeń. Często dochodzi do kuriozalnych sytuacji, gdy cena nowego urządzenia jest mniejsza niż komplet tuszów. Jak więc ekonomicznie korzystać z urządzenia? Tutaj niszę dla siebie znalazły firmy trzecie, oferując tańsze zmienniki, będące alternatywą dla oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Czy warto skusić się na tańsze rozwiązanie? To zależy jakie zamienniki wybierzemy. Jeśli zdecydujemy się na znane i sprawdzone marki, z pewnością będziemy zadowoleni z efektów. Jeśli jakość jest dla nas ważna, co możemy rozpoznać po przyjrzeniu się stronie testowej wydruku, warto zainwestować w sprawdzone materiały eksploatacyjne, np. tusze do drukarek Brother Asarto. Jest to nie tylko gwarancja jakości, ale także pewność sprawnie działającego urządzenia.
Szczegółowość
Aby to sprawdzić, należy pokusić się o wydruk zdjęcia. Ideał to równe i łagodne przyjścia tonalne, kiedy kontury na papierze nie rozlewają się. Skutkuje to szczegółowym obrazem, na którym dopatrzymy się wszystkich detali.
„Na mokro”
Często zdarza się, szczególnie w przypadku kolorowych wydruków, że strona po wyjściu z drukarki jest pomarszczona i sprawia wrażenie mokrej. Nie jest to zbyt przyjemne dla oka, a jeszcze mniej praktyczne w użytkowaniu. Takiego wydruku nie możemy od razu użyć, ponieważ brudzi i zabarwia inne powierzchnie. Natomiast sam wydruk,
w zetknięciu z innym dokumentami czy dłonią, rozmazuje się i traci na wyrazistości, a efekt pomarszczenia pozostaje jeszcze długo po wydruku.
W zależności od ułożenia
Wybierając urządzenie drukujące warto zwrócić uwagę na tak banalną rzecz, jaką jest dostęp do podajnika z papierem. Wydaje się, że tak prozaiczna czynność, jaką jest załadowanie ryzy czystych kartek nie ma znaczenia. Jest to jednak bardzo ważne, a co jeszcze ważniejsze – możemy się tego dopatrzeć na wydruku. Nieprawidłowo włożony papier, którego nie wyrównamy zgodnie z krawędziami oznaczonymi na podajniku, spowoduje nierówny wydruk. Szczególnie widoczne będzie to w przypadku drukowania formularzy z tabelkami, których krawędzie będą nierównoległe do krawędzi kartki. Również strona tekstu może się „przewracać”, jeśli marginesy będą nierówne w konsekwencji nieprawidłowego dopasowania papieru.
Jak widać, z wydruku można wiele wyczytać. Wybierając drukarkę, sprawdźmy nie tylko jej parametry techniczne, ale też jakość wydruku.