Przekaźniki znajdują zastosowanie w różnego typu instalacjach elektrycznych. Ich głównym zadaniem jest powodowanie wystąpienia ustalonej zmiany w obrębie obwodów wyjściowych. Przekaźniki reagują na następujące w układzie zmiany napięcia i natężenia prądu, a także wzrost temperatury. W sytuacji wykrycia wystąpienia ustalonej zmiany fizycznej, przekaźnik inicjuje wybrane działanie oraz ingeruje w dalszą pracę obwodów. Poniżej rozwijamy temat wykorzystania przekaźników w domowych instalacjach oraz podpowiadamy jakie funkcje mogą pełnić w domowych rozdzielnicach.
Przekaźniki – zastosowanie i przeznaczenie
Dostępne są rozmaite modele przekaźników, różniących się poszczególnymi parametrami pracy, rozmiarem, sposobem wykonania oraz zastosowaniem. Do najchętniej wybieranych należą przekaźniki interfejsowe, programowalne, impulsowe, półprzewodnikowe, czasowe, miniaturowe, sygnałowe, SSR, bezstykowe i bistabilne. Wyboru konkretnego typu przekaźnika należy dokonywać po konsultacji ze specjalistą od sieci elektrycznej, bądź po prostu zostawić tę sprawę elektrykowi.
Do najchętniej stosowanych należą przekaźniki SSR, wyjątkowo małych rozmiarów, kompatybilne i możliwe do włączenia w różne rozdzielnice i systemy. Specyficzną cechą przekaźników SSR jest brak elementów mechanicznych oraz ruchomych części. Ponadto, przekaźniki te mają wyjątkowo krótki czas reakcji, a w trakcie ich pracy nie występuje zjawisko iskrzenia styków. Dzięki temu, przekaźniki SSR cieszą się dużą popularnością i są uważane za jedne z najbezpieczniejszych. Są także wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy, uderzenia i wibracje. Znajdują także zastosowania w konstrukcji piecyków elektrycznych i płyt indukcyjnych.
Szerokie zastosowanie znajduje też przekaźnik programowalny, którego pracę można w dość dużym zakresie modulować. Przekaźniki te znajdują zastosowanie w rozmaitych układach sterowania, w systemach automatycznego oświetlenia, bramach wjazdowych lub garażowych.
Przekaźniki – pozostałe chętnie wybierane rodzaje
Przekaźniki impulsowe, nazywane również bistabilnymi, mają podobne zastosowanie jak powyższe. Za ich pomocą możesz podłączać obwód sterujący oraz ingerować w obwód sterowany. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych, wśród których znajdują się automatyczne młoteczki, samoczynnie przywracające pozycję wyjściową.
Przekaźniki czasowe umożliwiają sterowanie pracą innych urządzeń przez ustalony przedział czasu. Ich nieco mniejsze odpowiedniki – czyli przekaźniki miniaturowe – są wyjątkowo małych rozmiarów, co stanowi ich zaletę montażową oraz praktyczną. Przekaźniki takie mają duże możliwości łączeniowe oraz są odporne na oddziaływanie szkodliwych czynników. W grupie tej znajdują się także przekaźniki sygnałowe.
Przekaźniki bezstykowe nadają się natomiast do stosowania w układach obciążonych długotrwałą pracą na dużych częstotliwościach i z dużymi obciążeniami. Wszędzie tam, gdzie konwencjonalne styki przekaźnikowe zużywają się szybko, można stosować ich bezstykowe odpowiedniki.