Podobnie jak akumulator w samochodzie, tak i bateria w laptopie z czasem traci swoją podstawową pojemność i konieczna staje się jej wymiana na nową. Kiedy jest najlepszy moment na jej wymianę? Jak często bateria powinna być wymieniania na nową? Skąd wziąć nową baterię i jak wybrać właściwą?

Co wpływa na zużycie baterii?

Każda bateria składa się z szeregu ogniw i układu elektronicznego, który odpowiada za proces jej ładowania. Niestety ogniwa z czasem tracą swoją podstawową pojemność, co jest naturalnym procesem, którego współczesna technologia nie jest w stanie zatrzymać. Możemy zatem z góry założyć, że wraz z upływającym czasem bateria w naszym laptopie będzie stawała się coraz słabsza, co w końcu zmusi nas do jej wymiany na nową. Przyczyną słabnięcia baterii w laptopach Asus jest również wysoka temperatura pracy oraz duża częstotliwość ładowania, czyli praca na laptopie stale podłączonym do zasilacza. W pierwszym przypadku za skrócenie czasu przydatności baterii odpowiada niewłaściwa wentylacja laptopa, a w drugim zwykłe zapominalstwo. Jeśli wiemy, że stojący na biurku laptop będzie stale podłączony do zasilacza, najlepiej po prostu wymontować z niego baterię.

Kiedy potrzeba nowej baterii?

Nowa, w pełni sprawna bateria do laptopa Asus powinna zagwarantować nam możliwość pracy na laptopie przez czas około 2h – ten czas zależy od poziomu obciążenia laptopa. Gdy zauważymy, że czas pracy na jednym ładowaniu baterii skróci się do kilkunastu minut, najwyraźniej przyszedł czas na jej wymianę. Oczywiście niektórym użytkownikom skrócenie czasu działania baterii w laptopie Asus do jednej godziny może przeszkadzać już tak bardzo, że zdecydują się na jej wcześniejszą wymianę. Większość użytkowników laptopów na taki krok decyduje się jednak znacznie później, czekając do momentu, gdy praca na samej baterii stanie się już praktycznie niemożliwa.

Skąd wziąć nową baterię?

Jeśli interesuje nas tylko i wyłącznie oryginalna bateria do laptopa Asus, możemy ją zamówić bezpośrednio u producenta lub w serwisie zajmującym się obsługą komputerów tej marki. W przypadku starszych modeli laptopów, problemem może być jednak dostępność oryginalnych baterii. W takiej sytuacji, a także wtedy, gdy chcemy zaoszczędzić powinien zainteresować nas tańszy zamiennik. Nieoryginalna bateria do laptopa Asus może być równie efektywna w działaniu jak oryginał. Często okazuje się nawet, że zamienniki oferują większą pojemność niż baterie oryginalne. Kupując taki podzespół, trzeba jedynie pamiętać o jego dopasowaniu do konkretnego modelu laptopa, do jego wymagań technicznych.

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ