Wyznaczonych zależności od rodzaju wykonywanych obowiązków zawodowych albo specyfiki miejsca pracy, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia optymalnie bezpiecznych i komfortowych warunków podczas realizowanych przez zatrudnionych zadań. Mówią o tym przepisy polskiego prawa oraz zasady BHP. Bagatelizowanie wyznaczonych norm może skutkować zagrożeniem zdrowia, a nawet życia pracowników, na pracodawcę, który nie spełnia określonych warunków, nałożona zostanie także finansowa kara.
Ochrona pracownika w miejscu pracy a zawodowe obowiązki
Należy wziąć pod uwagę wszelkie szkodliwe warunki, jakie panują w miejscu wykonywania zawodowych obowiązków oraz ewentualne zagrożenia, jakie wynikają z charakteru pracy. Podstawą zabezpieczenia osób zatrudnionych w zakładzie jest odzież robocza. Musi być ona dopasowana według indywidualnych potrzeb pracownika w zależności od czynników, które mogą mu zagrażać. Przede wszystkim, odzież ochronna musi być odporna na niszczenie, zabrudzenia, wytrzymała, wodoodporna, ognioodporna, chronić ciało przed wszelkimi uszkodzeniami, toksycznymi substancjami chemicznymi czy działaniem sprzętów, które mogłyby uszkodzić ciało pracownika. To najczęściej nie tylko kombinezony, spodnie, koszule czy kurtki, ale również dodatkowe akcesoria, w tym rękawice, czapki, kaski, gogle ochronne czy usztywniane ochraniacze zakładane na miejsca ciała, które są szczególnie podatne na uszkodzenia.
Warunki w miejscu pracy
Oprócz odzieży ochronnej obowiązkiem pracodawcy jest stworzenie optymalnie bezpiecznych warunków w samym miejscu pracy. Przykładem mogą być rusztowania, specjalne zabezpieczenia typu barierki czy mocowania. Tego rodzaju ochrona jest priorytetem, na przykład podczas pracy wykonywanej na wysokościach.
Szczególnie trudne warunki pracy muszą być dokładnie opisane, a w miejscu, w którym pracownik narażony jest na niebezpieczeństwo, obowiązkowy jest regulamin, zasady postępowania albo informacje o wyjątkowych zachowaniach, w tym również o zakazie wstępu.
Pracownik z niezbędnymi uprawnieniami
Musisz wiedzieć, że zabezpieczenie pracowników w trudnych warunkach pracy przebiega również poprzez delegowanie obowiązków, uwzględniając zawodowe kwalifikacje, specjalne przygotowanie techniczne czy uprawnienia zatrudnionych. Do prac na wysokościach czy na wózkach widłowych mogą być powołani jedynie pracownicy, którzy posiadają konieczne uprawnienia. Takie zdobywane są najczęściej poprzez udział w zawodowych szkoleniach i kursach, które organizowane są w Urzędach Dozoru Technicznego albo ośrodkach przez UDT autoryzowanych.
Miejsca pracy, w których panują szczególnie trudne warunki oraz w zakładach, w których wymagana jest specjalna ochrona pracowników przed szkodliwym działaniem różnych czynników, przeprowadzane są regularne kontrole. Odpowiedzialność za stworzenie optymalnie bezpiecznych warunków w miejscu pracy jest po stronie tylko i wyłącznie pracodawcy, natomiast nie ulega wątpliwości, że pracownicy również zobowiązują się do przestrzegania szczególnych zasad funkcjonowania i zachowania szczególnej ostrożności.