Zestawy muzyczne są obecnie łatwo dostępne, a ich producenci dwoją się i troją, aby zachęcić nas do kupienia właśnie ich produktów. Nie ma co jednak kierować się bieżącą modą, ceną czy też wyłącznie marką wieży stereo, gdyż należy zapoznać się z jej przeznaczeniem i parametrami.

Każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby i wymagania, dlatego też to od nas zależy, w jakim celu będziemy ją wykorzystywać. Czym kierować się podczas zakupu zestawu muzycznego? Na co zwrócić uwagę?

Dobre wieże hi-fi, czyli jakie?

Obecnie muzyka wdarła się już dosłownie wszędzie – nawet do marketowych toalet. Każdy z nas lubi otaczać się tym, co sprawia mu przyjemność, a muzyka potrafi skutecznie poprawić nasz nastrój. Jako, że jakość dźwięku z laptopa pozostawia wiele do życzenia, elementem wyposażenia w większości domach jest wieża hi-fi.

Oczywiście nie chodzi tutaj o ogromne urządzenia, gdyż obecnie króluje minimalizm, czyli wieże stosunkowo małe i praktyczne oraz pozbawione zbędnych dodatków. Niezależnie od wielkości wieży, znacznie istotniejszą kwestią jest moc RMS, którą jest ona w stanie rozwinąć. Oczywiście im jest ona większa, tym dźwięk staje się głębszy, dlatego też warto zwrócić na to uwagę, podczas kupowania tego typu urządzeń. Podobnie jest z mocą – im większa, tym głośniej wieża będzie grała. Wyróżnia się tutaj moc nominalną i szczytową, która osiągana jest w warunkach studyjnych. 

Kluczowe w zestawie muzycznym są głośniki. Najlepsze są te wykonane z lakierowanego drewna, które zapewniają czyste i naturalne brzmienie. Jeśli liczymy na uzyskanie całej gamy tonów, to wieża powinna być wyposażona w kilka głośników. Każda z membran odpowiada bowiem za inne pasmo dźwięku, które wypełnia się wzajemnie z pozostałymi.

kolumna-philips

Co ciekawe, obecnie możliwe jest słuchanie muzyki nawet ze smartfona, dzięki funkcji stacji dokującej. W dobrej wieży nie może zabraknąć także RDS, dzięki któremu możliwe będzie odczytanie chociażby tytułu aktualnie puszczanej piosenki przez wybraną stację radiową. Słuchanie radia czy odtwarzanie płyt to nie jedyne dostępne opcje. Warto zwrócić uwagę, czy wieża posiada gniazdo USB i slot na kartę pamięci. To pozwoli na słuchanie ulubionych kawałków bezpośrednio z pendrive’a czy karty SD z telefonu. Jeszcze większym udogodnieniem jest sparowanie telefonu z wieżą poprzez Bluetooth czy Wi-Fi. 

Wieże zintegrowane mini/mikro czy wieże komponentowe?

Na rynku wyróżnia się podział wież na mini i mikro wieże oraz wieże komponentowe. Te pierwsze mają niewielkie rozmiary i składają się zwykle z jednostki głównej oraz dwóch kolumn. Mają one świetną jakość dźwięku, dużą moc muzyczną, można na nich odtwarzać wiele formatów muzycznych, nie zabierają zbyt wiele miejsca i mają estetyczny wygląd. Innym rodzajem wież są komponentowe charakteryzujące się wysoką mocą muzyczną wzmacniacza, która może wynieść 150 W oraz głośników – do 300 W. Co więcej, można tutaj liczyć na wyższą dynamikę dźwięku, bardziej naturalny dźwięk, wysoką jakość wykonania i szeroki wachlarz wyboru. Głośniki są przystosowane do emisji tonów od niskich aż po wysokie. Niektóre modele posiadają nawet trzecią kolumnę, czyli subwoofer, dzięki któremu możliwe jest wzmocnienie niskich dźwięków. Do dobrej jakości zestawów muzycznych można zaliczyć produkty marki Philips, Sony, Panasonic czy JVC. 

Ofertę wież hi-fi wraz z funkcją porównania znajdziemy na stronie http://www.philips.pl/c-m-so/domowy-sprzet-audio/wieza-hi-fi/wszystkie.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ