hdmi

Nasze monitory posiadają złącza, dzięki którym możemy podłączyć do nich źródło obrazu. Najwięcej słyszy się o takich złączach jak DVI, HDMI, czy DisplayPort. Czym się różnią i które warto wybrać? Odpowiemy na te pytania w dalszej części tekstu.

Złącza a sprzęt

To, jakie złącze wybierzemy, jest w dużej mierze uzależnione od sprzętu, jaki posiadamy. Gdy mówimy o telewizorach przed oczyma pojawia się nam złącze HDMI. I prawidłowo, bo jest ono standardem dla telewizorów. Jak to w życiu bywa, sprawa się komplikuje, gdy pomyślimy o komputerach. Tu pojawiają się DVI, HDMI, a także DisplayPort.

Czym jest DVI?

Służy do przenoszenia dwóch sygnałów: analogowego i cyfrowego. To złącze jest idealne, gdy chcemy podłączyć monitory CRT. Istnieją trzy rodzaje złącza DVI. Pierwsze z nich to DVI-I, które przesyła zarówno sygnał analogowy, jak i cyfrowy, drugie to DVI-D, które obsługuje sygnał wyłącznie cyfrowy, a trzecie DVI-A to przesyłanie tylko danych analogowych. O czym warto pamiętać? O ile to złącze jest dobre do przesyłania obrazu, to niekoniecznie sprawdza się przy przesyłaniu dźwięku.

HDMI

Służy do przesyłania obrazu oraz dźwięku. Jak już wspomnieliśmy, to złącze wykorzystywane jest głównie w telewizorach, co nie znaczy, że nie sprawdza się przy monitorach. Złącze HDMI wykorzystujemy głównie do podłączenia obrazu do telewizora.

DisplayPort

To najnowsze złącze stworzone z myślą o połączeniu komputera z monitorem. Z DisplayPort ucieszą się także gracze, bo to złącze oferuje dużą rozdzielczość i odświeżanie powyżej 60 Hz.

Pytanie, które złącze wybrać? To wszystko zależy od sprzętu, jaki posiadamy. Zupełnie inne będą nasze potrzeby, gdy będziemy potrzebowali złącza analogowego, a jeszcze inne, gdy będzie nam zależało na podłączeniu czegoś do ekranu telewizora. Każde złącze cechuje się czymś innym, dlatego należy wybierać je adekwatnie do naszych potrzeb. Zasada jest dość prosta – telewizor to HDMI, starsze monitory i technologie DVI, nowoczesne technologie komputerowe- to nic innego jak DisplayPort – oczywiście w dużym uproszczeniu!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ