W ostatnich latach komputery stacjonarne zdecydowanie straciły na popularności. Główną przyczyną tego stanu rzeczy stała się postępująca miniaturyzacja i fakt, że na rynku pojawiły się najpierw laptopy i netbooki, a następnie smartphone’y i tablety. Nie znaczy to jednak bynajmniej, że komputery stacjonarne w ogóle zniknęły – przeciwnie, jak możemy się przekonać odwiedzając stronę https://www.komputery360.pl/komputery-stacjonarne ich fani nadal mają do dyspozycji znaczny wybór.

1a-(1)

Utrata popularności komputerów stacjonarnych na rzecz przenośnych i urządzeń mobilnych wynika przede wszystkim z wygody użytkowania – popularne desktopy są niestety nieco kłopotliwe – mają spore gabaryty, potrzebują osobnego monitora i na pewno nie nadają się do użytkowania w podróży. Mają jednak pewną bardzo istotną zaletę, czyli atrakcyjne ceny. Obecnie aby kupić komputer który bez problemu poradzi sobie z najbardziej zaawansowanymi grami czy aplikacjami wcale nie trzeba dysponować dużymi pieniędzmi, czego np. o laptopach nie da się już powiedzieć.

Co więcej – komputer stacjonarny da się rozbudować. Poszczególne podzespoły można wymieniać na nowe stale zwiększając możliwości urządzenia. Właśnie dlatego od zarania dziejów komputerowi maniacy preferowali komputery stacjonarne – jeśli na rynku pojawia się aplikacja, która wymaga więcej pamięci RAM niż znajduje się w naszym komputerze stacjonarnym, nie musimy kupować nowego komputera. Wystarczy, że dokupimy więcej pamięci RAM, co oczywiście znów stanowi ogromną oszczędność.

1b-(1)

Komputery stacjonarne, podobnie jak laptopy, mogą wykonywać różne zadania. Obecnie najczęściej sięgają po nie zapaleni gracze, osoby wykonujące operacje wymagające dużej mocy obliczeniowej (np. graficy 3D) a także firmy, które potrzebują ich w swoich biurach. W przypadku komputera biurowego nie jest potrzebna duża moc obliczeniowa, ostatecznie ma on obsługiwać przede wszystkim programy office i ewentualnie jakiś system komunikacji wewnętrznej przedsiębiorstwa. Gracze natomiast muszą inwestować w sprzęt bardziej zaawansowany – niezbędny jest szybki procesor, mocna karta graficzna, duża ilość pamięci RAM itp.

1c

O tym, jak kształtują się ceny i możliwości dostępnych na rynku komputerów stacjonarnych, możemy przekonać się chociażby odwiedzając strony takie jak https://www.komputery360.pl, na których znajdziemy modele oferowane przez najróżniejszych producentów, zaprojektowane z myślą o pełnieniu różnych ról i o bardzo różnych mocach obliczeniowych. Jeśli szukamy poważnego sprzętu za rozsądne pieniądze – komputer stacjonarny na pewno stanowi opcję wartą rozważenia.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ