Gry bijatyki stają się coraz popularniejsze

Często można spotkać się z opiniami, według których bijatyki to gatunek gier wideo, który czasy świetności ma już dawno za sobą. Z drugiej strony pojawiają się zwolennicy gatunku, którzy bronią swoich ulubionych tytułów, reagując śmiechem na takie informacje. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, prawda leży gdzieś pośrodku.

Złoty okres wirtualnych bijatyk przypada na lata 90. W tamtym czasie mogliśmy zaobserwować dosłowny wysyp nowych tytułów, z których każdy znajdował swoich zwolenników. Później nastąpił okres stagnacji, który tak naprawdę trwa do dnia dzisiejszego. Zaraz, zaraz… przecież tytuł artykułu mówi o wzroście popularności gatunku, o co więc chodzi? Spieszymy z odpowiedzią.

Nie chcemy odgrzewanych kotletów

Choć nie da się powiedzieć, że bijatyki to gatunek na wymarciu, lista nowych tytułów dedykowanych dla konsol lub PC jest wyjątkowo skromna, zwłaszcza jeśli porównamy ją do spisu gier, które pojawiały się na rynku przed kilkunastoma laty. Mało tego, większość tzw. Nowych pozycji to nic innego jak odgrzewane kotlety, które próbują odcinać kupony od dawnej sławy.
Czy gracze chcą za to płacić? Nie, a najlepszym dowodem na to są liczby – po nowe bijatyki sięgają niemal wyłącznie ortodoksyjni fani gatunku, co przekłada się na ograniczoną sprzedaż. Czy to oznacza, że mówimy tu o zagrożonym gatunku? Absolutnie nie i mamy na to dość dowodów.

Gry Bijatyki Online to odrodzenie gatunku

Obecne trendy wskazują, że gatunek, który miał być skazany na wymarcie, odradza się w przestrzeni Internetu. Wystarczy odwiedzić stronę Valhalla.pl z grami sieciowymi i wybrać zakładkę Gry Bijatyki Online – liczba dostępnych tytułów może każdego gracza przyprawić o zawrót głowy. Nie chcemy za nie płacić, ale wciąż chcemy w nie grać – to trafne podsumowanie, aczkolwiek wymagające rozwinięcia.

Esencja bijatyk

Zastanówmy się przez chwilę, czego oczekujemy od bijatyk i przy jakich grach spędzaliśmy najwięcej czasu? Ten specyficzny gatunek ma przede wszystkim serwować nam prostą rozrywkę w hurtowych ilościach. Liczy się dobra zabawa, a szczegóły, takie jak rozbudowana fabuła czy dopieszczona grafika, schodzą na dalszy plan. Kiedyś rekordy popularności biły najprostsze gry, jak choćby nieśmiertelny „Barbarian”. Gry Bijatyki Online to swoisty powrót do źródeł gatunku. Prosta grafika? Banalna fabuła? Tak, tylko komu to przeszkadza? To, co w przypadku innych gatunków zostanie uznane za wadę, tutaj stanowi bezdyskusyjną zaletę. Nie ma sensu zastanawiać się nad nielicznymi komentarzami sceptyków. Bo przecież chodzi o to, żeby się dobrze bawić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ