Czym się kierować wybierając dyktafon?

0
2684

Mogłoby się wydawać, że w dobie powszechnego dostępu do smartphone’ów, użyteczność dyktafonów spadła niemal do zera. W końcu po co inwestować w urządzenie, które może pełnić wyłącznie jedną funkcję, gdy aktualnie w kieszeni mamy potężną maszynę, której możliwości niemal dorównują pełnowymiarowym komputerom? Otóż, profesjonalne dyktafony nigdy nie będą mogły zostać zastąpione przez byle telefon.

Wielkość a jakość

Klasyczny dyktafon o swojej aparycji nieco mniejszej cegły, może niekoniecznie przystawać do współczesnych trendów wzorniczych. Co prawda, najnowsze modele smartphone’ów są coraz większe, jednakże ich gabaryty (poprzez coraz większe ich spłaszczanie) wydają się mniejsze i smuklejsze. Dodatkowo, współczesny telefon to już właściwie kieszonkowy komputer – jego funkcje nie ograniczają się wyłącznie do pośredniczenia w wykonywaniu połączeń, ale także pozwala na wiele innych działań, między innymi na rejestrowanie dźwięku. Jak można do tak zaawansowanego urządzenia porównać zwykły dyktafon? Otóż można.

Maszyna do wszystkiego jest maszyną do niczego

Dyktafon jako urządzenie stworzone do nagrywania jest wyposażany w technologie, których w telefonach nie opłacałoby się zamontować ze względów praktycznych. Dodatkowo, profesjonalny rejestrator dźwięku, dzięki swojej ograniczonej funkcjonalności i skupieniu na specyficznej grupie odbiorców jest dobrze przygotowany do miniaturyzacji. Dzięki temu powstała cała seria dyktafonów szpiegowskich, które moglibyśmy zmieścić w portfelu. Zmniejszenie gabarytów pozwoliło również na wbudowanie tego urządzenia w obudowy przedmiotów codziennego użytku, a więc na przykład w długopis, pendrive czy breloczek do kluczy.

Profesjonalne dyktafony – wybór na lata

Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, dyktafony profesjonalne są urządzeniami na lata. Ich termin przydatności nie kończy się wraz z pojawieniem się na rynku nowej wersji. Dzięki zmniejszonej ilości opcji, dyktafony profesjonalne są mniej awaryjne od telefonów, a korzystanie i wyczerpywanie baterii nie sprawia, że po pewnym czasie utracimy kontakt ze światem zewnętrznym – rejestrator dźwięku, jako jedno urządzenie nie musi współdzielić baterii z innymi funkcjami. Ta cecha ma jeszcze jedną, uboczną zaletę – możemy nagrywać dźwięk ciągle, nawet przez kilka dni na jednym ładowaniu. Inną sprawą jest, że współczesne urządzenia posiadają funkcję aktywacji głosem, przez co uruchamiają się wyłącznie wtedy, gdy pojawi się w okolicy odpowiednio głośny dźwięk.

Gdy kupujemy profesjonalny sprzęt audio albo duży telewizor, nikt nie śmie zwrócić nam uwagi, iż jest to wydatek niepotrzebny. Kiedy jednak wspomnimy o zakupie profesjonalnego dyktafonu, natychmiast pojawiają się głosy o bezcelowości dokonywania takiej transakcji. Jest to błąd. Nowoczesne urządzenia rejestrujące mogą nagrywać dźwięk o znacznie lepszej jakości, niż jakikolwiek telefon. Oczywiście, nie jest to urządzenie skierowane do szerokiego grona odbiorców, ale raczej do profesjonalistów, dla których korzystanie z takiego urządzenia należy do obowiązków służbowych.

Zainteresowanych zapraszamy na Gospy.pl!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ