Jeszcze do niedawna biblioteka kojarzyła nam się z miejscem, w którym poza książkami oraz starszą Panią w okularach technologia jeszcze nie zawitała. Na szczęście zmiany, jakie zachodzą już w tych placówkach są bardzo zauważalne. Poza wieloma centrami multimedialnymi powiązanymi z bibliotekami zauważyć można, że także mniejsze placówki starają się iść z duchem czasów. Przełomem w bibliotekach okazało się wykorzystanie różnych urządzeń, które pomagają bibliotekarzom – niezastąpiony jest czytnik kodów kreskowych.

Czytnik kodów kreskowych a biblioteka

Można się zastanawiać, po co w bibliotece czytnik kodów kreskowych i jakie ma mieć zadanie w funkcjonowaniu placówki. Czytnik kodów kreskowych pomaga na szybsze znalezienie konkretnej książki w systemie bibliotecznych – łatwiej będzie zlokalizować daną pozycję na półce. Czytnik kodów kreskowych pomoże również w szybszym wypożyczaniu i oddawaniu książek. Do tego dochodzi jeszcze możliwość łatwiejszego sprawdzania kart czytelniczych, zakładania owych kart i śledzenia kont czytelników. Czytnik kodów kreskowych usprawnił pracę bibliotek i zaoszczędził czas zarówno bibliotekarzom, jak i czytelnikom. Pomocne okazało się również wykorzystanie czytnika kodów kreskowych na magazynach bibliotek. Wystarczy przenośny czytnik kodów kreskowych, aby zlokalizować konkretną książkę w bibliotecznym magazynie.

Czytnik kodów kreskowych – nowa biblioteka

old-books-436498_640

Nowe placówki biblioteczne nie wyobrażają już sobie pracy bez czytnika kodów kreskowych. Jeszcze kilka lat temu, aby wypożyczyć książkę, trzeba było zlokalizować ją w księgozbiorze kartkowym. O ile w poukładanym alfabetycznie księgozbiorze, szukanie zajmowało mniej czasu, tak często zdarzało się, że niektórych pozycji nie sposób było w ogóle znaleźć. Jeśli jednak dopisało nam szczęście i książka się znalazła, musiała mieć swoją kartę z podpisami i pieczątkami. Na niej widniały również informacje u kogo książka się znajduje i kto wcześniej ją czytał. Gorzej, jednak gdy owa karta została zagubiona, co zdarzało się dość często. Sam proces szukania i wypożyczania książki trwał znacznie dużej. Obecnie wykorzystując czytnik kodów kreskowych – każda książka mu swój kod, który po otworzeniu w systemie pokazuje nam całą historię wypożyczenia. Dodatkowo czytnik kodów kreskowych otwiera nam informacje, kto i kiedy wypożyczał książkę, albo u kogo się ona znajduje. Dzięki temu możemy szybciej pracować i szybciej wypożyczać księgozbiór. Jeżeli szukasz czytników kodów kreskowych koniecznie zapoznaj się z ofertą na tej stronie.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ