Czy istnieje praca marzeń? Tak. Czy można ją znaleźć? Ależ oczywiście. Jak to wygląda? Otóż w wielu przypadkach tak.
Konsultacje ze specjalistą od HR. Setki wysłanych CV. Poczta pękająca w szwach od propozycji oferty pracy z subskrybowanych portali. Profesjonalny profil na LinkedIn z opcją #opentowork. A telefon ciągle milczy. Jak zaczarowany…
Poszukiwanie pracy wymaga zaangażowania, wysiłku, cierpliwości i nie jednokrotnie mocnych nerwów. Na szczęście istnieją sprawdzone rozwiązania, dzięki którym łatwiej i szybciej uda Ci się osiągnąć wymarzony cel i zdobyć upragnione stanowisko.
1. Poproś o pomoc swych znajomych.
Jak znaleźć dobrą pracę? Postaw na swoich znajomych. Nikt nie zna Cię lepiej niż Twoi bliscy. Dotyczy to zarówno Twoich mocnych jak i słabych stron. Oprócz tego, każdy z nas ma również sieć kontaktów. A nóż u kogoś w firmie poszukują pracownika z Twoimi kwalifikacjami. Dla wielu pracodawców pozytywna rekomendacja od Twojego przyjaciela, znaczy więcej niż nawet najbardziej profesjonalne CV.
2. Postaw na kontakt bezpośredni.
Wysłanie CV drogą elektroniczną wydaje się prostym rozwiązaniem. I owszem, wielu pracodawców preferuje taką formę kontaktu. Ale nie wszyscy. Dla wielu firm, fakt że potencjalny pracownik wykonał telefon i zaproponował swoją kandydaturę to duży plus. Bardzo często nawiązanie dobrego kontaktu z asystentką odpowiedzialną za obsługę biura (w tym też telefonów przychodzących) może zaowocować zwróceniem na siebie uwagi na tyle, że nasza propozycja podjęcia zatrudnienia może trafić bezpośredni do osoby decyzyjnej.
3. Wysłanie samego CV to za mało.
Znalazłeś ciekawą ofertę pracy opublikowaną na popularnym portalu branżowym? Nie ma się co oszukiwać…Ta ofertą jest też dostępna i atrakcyjna również dla setek innych osób. Setek osób z podobnym wykształceniem i kwalifikacjami. Dlatego, oprócz CV warto również wysłać dopracowany list motywacyjny. W internecie znajdziemy mnóstwo wskazówek, które pomogą nam stworzyć profesjonalne podanie o pracę.
4. Rekomendacje.
Mamy dopracowane CV, mamy profesjonalny list motywacyjny, teraz czas pomyśleć również o pozytywnej rekomendacji od byłego pracodawcy. Rekomendacja może zostać przesłana wraz z CV, ale może być również przysłowiowym asem w rękawie i zostać przedstawiona podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
5. Sprawdź poprawność dokumentów aplikacyjnych.
Least but not last – przed przesłaniem dokumentów do potencjalnego pracodawcy – sprawdź ich poprawność. Nie bez powodu mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego, aby mieć pewność, że Twoje dokumenty w ogóle zostaną wzięte pod uwagę:
– zadbaj o to, aby Twoje CV było dopasowane do konkretnej oferty pracy,
– pamiętaj o podaniu aktualnego numeru telefonu i adresu e-mail,
– nie zapomnij również o dołączeniu do CV poprawnej i aktualnej klauzuli dotyczącej ochrony danych osobowych. Oficjalny wzór klauzuli bez problemu znajdziemy w internecie,
– zwróć również uwagę o na to, aby nazwa dokumentu była prosta i czytelna (CV_Imię_Nazwisko).
Powodzenia!