Odwieczne pytanie: czy można to zrobić taniej? Okazuje się, że jak najbardziej tak. Wystarczy tylko zastanowić się nad naszymi potrzebami i dostosować do nich komputer. Gdy składamy nasz komputer samodzielnie, możemy pominąć zakup jednych podzespołów na korzyść innych bądź zupełnie z nich zrezygnować. Efekt? Oszczędności i komputer skrojony na miarę!
Na co zwrócić uwagę, kupując części do komputera?
Na nasze bieżące potrzeby! Nie ma konieczności kupowania najdroższych modeli, których nigdy w pełni nie wykorzystamy. Płyta główna – rozpatrujmy ją pod kątem naszych codziennych działań przy komputerze. Tak samo pamięć ram- zastanówmy się, ile naprawdę jej potrzebujemy. Procesor- jaka moc obliczeniowa będzie dla nas wystarczająca? Zasada jest prosta- nie ulegamy marketingowemu zachwalaniu, że coś jest najlepsze, ma masę ciekawych funkcji lub ogromną moc obliczeniową. Nic nam to nie da, jeśli nie mamy zamiaru z tego skorzystać, prawda?
Zasilacz
To samo- na zasilaczu nie oszczędzamy, ale jednocześnie dobieramy taki, który faktycznie będzie nam potrzebny. Czyli patrzymy, ile energii będą pobierały wszystkie podzespoły i dobierzmy do tej liczny adekwatny zasilacz. Skrojony na naszą miarę.
Karta graficzna
Proste pytanie: czy zajmujemy się obróbką materiałów wideo lub zdjęć? Jeśli nie oszczędzamy na karcie graficznej, jeśli tak kupujemy tę, która zapewni nam komfort pracy.
Dysk twardy
To mózg naszego komputera. Znajdują się na nim nasze wszystkie najważniejsze i mniej ważne dane. Wydawałoby się, że im większa pojemność dysku twardego, tym lepiej, ale coraz popularniejsze robi się przechowywanie danych w chmurze- stąd pytanie- czy 2 TB są nam naprawdę potrzebne?
Napęd optyczny
Kiedyś podstawa- dziś niekoniecznie. Nie instalujemy już gier z płyt, sporadycznie oglądamy filmy na komputerze. W sumie to czy napęd optyczny jest naprawdę konieczny?
Nie kupujmy najlepszych podzespołów, jeśli nigdy nie wykorzystamy całego ich potencjału, inwestujmy w to co jest nam niezbędne, a zyskamy komputer idealny dla naszych potrzeb.