Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest wcale prosta. Odkąd możemy w naszych komputerach instalować kilka kart graficznych problem się nasila. Do wyboru mamy dwie technologie SLI (Nvidia) i CrossFireX (AMD). Co jest zatem lepsze- mieć dwie karty graficzne, czy jedną, ale bardziej wydajną?
Czy każdy może mieć dwie karty graficzne?
Wcale nie! By móc mieć w swoim komputerze dwie karty graficzne należy posiadać identyczne modele. Do tego konieczna jest płyta główna ze złączami PCI-Express oraz obsługa technologii naszej karty. A nie tylko to jest kluczowe. Zasilanie to także ważna kwestia, gdy pragniemy mieć dwie karty graficzne. Należy zainwestować w mocniejszy zasilacz minimalnie o mocy 900W. Może się okazać, że to jeszcze za mało.
Dla kogo takie rozwiązanie?
Dwie karty graficzne to dobre rozwiązanie dla tych, którzy posiadają dwie wydajne karty graficzne, albo modernizują komputer – wtedy wydanie pieniędzy na kartę ze średniej półki ma duży sens, szczególnie ze względu na oszczędności.
Jedna karta graficzna
Wydaje się, że mimo wszystko zainwestowanie w jedną porządną kartę graficzną sprawdza się na dłuższą metę. Wcześniej podane sytuacje możemy uznać za bardziej przejściowe- szczególnie wtedy, gdy nie dysponujemy środkami na podzespoły naprawdę dobrej jakości. Należy pamiętać, że dwie karty często mogą wygenerować więcej problemów, niż pożytku. W końcu dwie karty graficzne wymagają lepszego zasilacza, odpowiednich złączy na płycie głównej i innych rzeczy, które jednocześnie mogą zaburzyć ich pracę. Jeśli mamy możliwość, od razu kupujmy jedną kartę graficzną ze średniej półki. To rozwiązanie rozsądne i przyszłościowe. Do tego pamiętajmy, by dobrać kartę odpowiednio do swoich potrzeb. Co innego weźmiemy, gdy zajmujemy się obróbką wideo, a co innego, gdy praca, którą wykonujemy jest stricte biurowa. Co jak co, karta graficzna to taki podzespół komputera, na którym nie warto oszczędzać. Prędzej, czy później odwróci się to przeciwko nam, a to ostatnie czego chcemy, prawda?