Gdzie kupować komputery używane?

Ekspansja serwisów ogłoszeniowych sprawiła, że bardzo rozwinęła się sprzedaż produktów używanych. Dotyczy to również używanych komputerów. Obecnie znalezienie oferty sprzedaży używanego laptopa lub komputera stacjonarnego o konkretnych parametrach nie jest problemem. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie określić jego jakość i sprawność. Dziś odpowiemy na pytanie, gdzie kupować komputery używane, aby nie poczuć się oszukanym.

Czy warto kupować komputery używane od prywatnych osób?

We wstępie wspomnieliśmy o serwisach ogłoszeniowych, które dają osobom prywatnym możliwość swobodnego handlu używanymi przedmiotami. W tego typu serwisach aż roi się od komputerów i innego sprzętu elektronicznego. Niestety taki zakup niesie za sobą wiele niewiadomych. Kupując przedmiot od osoby prywatnej, nie możemy liczyć na możliwość wszczęcia skutecznego postępowania reklamacyjnego. Kompletność i rzetelność ofert sprzedaży na portalach ogłoszeniowych często pozostawia wiele do życzenia. Niejednokrotnie sprzedawany produkt nie jest pokazywany i opisywany w sposób obiektywny. Przy zakupie nie otrzymujemy żadnej gwarancji. Jeśli zatem dzień później przestanie działać, to zostaniemy z tym problemem sami. Bardzo często atrakcyjna cena używanych komputerów nie rekompensuje późniejszych kosztów napraw czy nerwów związanych z niewłaściwym działaniem. Czy to oznacza, że nie warto inwestować w komputery używane? Bynajmniej!

Czy warto kupować komputery poleasingowe?

Bardzo ciekawą alternatywą dla zakupów sprzętu od osób prywatnych są poleasingowe komputery używane. Przeważnie jest to sprzęt 2-3 letni. Po zakończeniu umowy leasingowej trafia do sprzedaży poprzez firmy, które specjalizują się w handlu komputerami poleasingowymi. Czym taka transakcja różni się od opisywanej wyżej? Różnic jest całkiem sporo. Przede wszystkim kupujemy od firmy, która często udziela na taki sprzęt rocznej gwarancji. Ponadto firmy, które zajmują się profesjonalnie sprzedażą używanych komputerów, dbają o ich szczegółowy opis. To daje pewność, że w treści ogłoszenia czy też aukcji znajdziemy w pierwszej kolejności mankamenty i niedoskonałości danego komputera. Dzięki temu mamy pełną świadomość sprzętu jaki kupujemy. Duża ilość komputerów w ofercie pozwala wybrać prawdziwe perełki, a więc komputery używane w idealnym stanie, które są o wiele tańsze od nowych jednostek.

Kilkuletni sprzęt nie będzie wprawdzie wyposażony w najnowsze komponenty, jednak użytkownik może liczyć na zaspokojenie wszystkich standardowych potrzeb. Decydując się na komputer, którego procesor oparto o architekturę Ivy Bridge (najczęściej wśród modeli poleasingowych spotkamy procesory i5 lub i7, niekiedy także i3), możemy liczyć nie tylko na wystarczającą moc obliczeniową, ale też obsługę szybkich pamięci RAM DDR3 taktowanych do 2800 MHz oraz zintegrowana grafikę Intel HD obsługującą DirectX 11 i OpenGL 3.1. 

Charakterystyczną cechą komputerów pochodzących od renomowanych producentów jest użycie wyselekcjonowanych podzespołów oraz optymalizacja ich doboru pod kątem zapewnienia maksymalnej zgodności i wydajności. Najczęściej wśród urządzeń poleasingowych znajdziemy komputery przeznaczone do zastosowań biurowych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby je rozbudować i dostosować do własnych potrzeb. Rozbudowa pamięci RAM, czy też instalacja dysku SSD to czynności proste, a ich przeprowadzenie doda skrzydeł kilkuletnim urządzeniom. 

Bardziej wymagający użytkownicy mogą pokusić się na przykład  o instalację wydajniejszej karty graficznej. Myśląc o takiej modernizacji, warto zwrócić uwagę na cechy konstrukcyjne komputera, liczbę wolnych slotów i typ płyty głównej. Moda na coraz smuklejsze i lżejsze kształty dotknęła nie tylko laptopy, ale też jednostki stacjonarne, które możemy spotkać zarówno w tradycyjnych obudowach typu tower, jak i mniejszych slim i ultraslim. Zgrabna sylwetka została okupiona ograniczeniem miejsca wewnątrz, a to może utrudnić lub wręcz uniemożliwić montaż niektórych kart graficznych lub systemów chłodzenia. 

Czy warto kupować komputery używane? Oczywiście, że tak! Zestawienie oferowanych parametrów technicznych z wyjątkowo atrakcyjnym poziomem kosztów czyni ze sprzętu poleasingowego bardzo atrakcyjną ofertę. Dobrze jest jednak mądrze wybrać źródło takiego sprzętu. Profesjonalne firmy oferujące sprzęt poleasingowy są w stanie zaproponować nam prawie nowe komputery w bardzo dobrym stanie. A co najważniejsze, w wielu przypadkach na zakupiony sprzęt otrzymamy również gwarancję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ