Czym jest szafa rackowa

Zastanawiasz się, co kryje się pod nazwą „szafa rackowa”? Jest to rodzaj obudowy stosowany do zabezpieczania elektroniki – serwerów, generatorów, zasilaczy UPS oraz innych. Gwarantuje im optymalne warunki pracy, a także ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Za solidność konstrukcji odpowiada standaryzacja. Każdy produkt musi spełniać normy jakości oraz bezpieczeństwa. Tylko wtedy jest odpowiedni do użytkowania w sieci teleinformatycznej.

Rack – system obudowy

Rack to specyficzna obudowa z charakterystycznym system zamykania i mocowania. Zazwyczaj powstaje z blachy stalowej i przybiera różne rozmiary. Może być instalowana do ściany lub stojąca, ważne, aby posiadała otwór wentylacyjny odprowadzający nadmiar ciepła generowanego przez jednostki wewnętrzne. Przeszklony front i przemyślany system prowadnic, przepustów oraz kabli tworzy jeden z bardziej istotnych elementów gwarantujących stabilną oraz bezpieczną pracę sieci teleinformatycznej.

Rodzaje szaf rackowych – co wybrać?

Szafy rackowe występują w wielu wariantach, co pozwala dość swobodnie dobierać je do budowanej architektury technologicznej. Gdy zobaczysz oznaczenie szafa rackowa 19 będzie to oznaczało standard 19-calowy. Musisz jednak pamiętać, że u producentów czy dystrybutorów zamówisz urządzenia skonfigurowane maksymalnie do swoich potrzeb. Oznacza to zdefiniowanie niemal wszystkich elementów wyposażenia – od rodzaju, liczby i umiejscowienia półek stałych i wysuwanych, przez listwy zasilające, panele szczotkowe, obudowy serwerowe, aż po dodatkowe zestawy śrub czy zestawy montażowe

Rola szafy rackowej w sieci teleinformatycznej

Podobnie, jak w każdej innej instalacji, również w przypadku sieci teleinformatycznej szafa rackowa odpowiada za:

  • ochronę elementów wyposażenia, w tym przełącznicy światłowodowej przed przegrzaniem, zanieczyszczeniem, uszkodzeniem mechanicznym,
  • zapewnienie bezpieczeństwa osobom użytkującym sieć i znajdującym się w jej bezpośrednim sąsiedztwie,
  • łatwiejsze i bardziej wydajne oraz ergonomiczne projektowanie przestrzeni serwerowni,
  • bardziej stabilną pracę, harmonię i porządek w serwerowni.

Z uwagi na istotną rolę, jaką pełni dobra szafa rackowa w funkcjonowaniu sieci teleinformatycznej, wykorzystuje się ją powszechnie nie tylko w branży IT. Zasadność posiadania takiej obudowy wraz z całą infrastrukturą rozumieją też przedstawiciele sektora energetyki, laboranci czy zarządzający centrami monitoringu.

Gdzie kupić szafę rack?

Wysokie wymogi konstrukcyjne, funkcjonalne i dotyczące wyposażenia szafy rack sprawiają, że najbezpieczniej jest kupować je bezpośrednio u zaufanego producenta. Możesz zrobić to wygodnie online z uwagi na dość łatwy i intuicyjny konfigurator, w którym zdefiniujesz poszczególne parametry urządzenia. 

Przy planowaniu wyposażenia i konstrukcji przeczytaj więcej: Szafa rackowa – czym jest i co powinna zawierać?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ