Zasilacz ATX- kompendium wiedzy

Nie da się ukryć, że zasilacz ATX to jeden z najważniejszych podzespołów komputera. Dlaczego zasilacz jest taki ważny? Bo spełnia dla naszego sprzętu bardzo ważną funkcję – jest gwarantem stabilności systemu.

Zastosowanie zasilaczy ATX

Ten typ zasilaczy stosowany jest zazwyczaj w komputerach z obudową typu tower. Zasilacze ATX występują w różnych rodzajach, a do tego znacząco różnią się ich zakresy- od 300 W do 1700 W.

Jak wybrać moc zasilacza?

To jaki wybierzemy zasilacz, zależy głównie od karty graficznej i procesora. Standardowo procesor pobiera 25 do 30% energii a karta graficzna w przedziale 60- 70%.

Gdy posiadamy podstawową kartę graficzną ze średniej bądź niskiej półki, wybierzmy zasilacz o mocy w przedziale 300 do 400 W. Im lepsza karta graficzna, tym wyższe wskaźniki zasilacza. Na przykład, jeśli posiadamy dwie karty graficzne, to nasz zasilacz powinien mieć minimalną moc na poziomie 850 W.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza?

Po pierwsze na głośność. Na odgłosy podczas pracy zasilacza wpływają systemy chłodzenia. Na przykład dzięki technologii Silent Wing nasz zasilacz nie wydaje szumu. Do tego przy niektórych modelach zasilaczy pojawia się opcja zmniejszenia prędkości wentylatora lub jego całkowite wyłączenie przy małym obciążeniu.

Po drugie technologia i nowoczesność. Współczynnik mocy w zasilaczu powinien mieć aktywny układ współczynnika mocy. Działanie pasywne jest przestarzałe!

Rodzaje zasilaczy: ATX Single Rail i Multi Rail

Single Rail cechują się stabilnością, a Multi Rail lepszym zabezpieczeniem, zatem wybierzmy to, co jest dla nas po prostu ważniejsze.

Filtry
Do tego każdy dobry zasilacz powinien być wyposażony w filtry, między innymi: OCP, OVP, UVP, SCP, OTP, OPP, czyli zabezpieczenie zwarciowe, temperaturowe, przeciążeniowe, czy nadmiarowo-prądowe.

Zasilacz to podzespół komputera, na którym nie warto oszczędzać. Wpływa on na stabilność systemu, jak i go zabezpiecza. Wybierzmy zasilacz, który jest nowoczesny i ma moc dostosowaną do potrzeb pozostałych podzespołów naszego komputera.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ