SATA II czy SATA 3 co wybrać, gdy składamy nasz komputer?

SATA to nic innego jak szeregowa magistrala komputerowa. Gdy samodzielnie składamy nasz komputer, prędzej czy później staniemy przed wyborem SATA II, czy SATA 3 – podpowiadamy, co wybrać!

Wykorzystanie interfejsu SATA

Z tej szeregowej magistrali korzystają między innymi napędy optyczne oraz dyski twarde komputera. SATA wykorzystywane jest zarówno przy dyskach talerzowych HDD oraz dyskach SSD.

SATA następne generacje

Po SATA nastąpiła era SATA II i SATA 3. Możemy kupić dyski twarde z magistralą SATA I, które mają szybkość maksymalną 1,5 Gbit/s. SATA II zapewnia nam przesyłanie danych dwa razy szybsze, bo nawet osiągające prędkości do 300 MB/s. To jeszcze nic, bo SATA 3 potrafi więcej! Umożliwia ona transfery dające w praktyce 600MB/s, czyli dwa razy tyle, co SATA II.

SATA 3, czy warto kupować?

To, czy zainteresowanie się SATA 3 ma sens, zależy od naszych dysków. Jeśli posiadamy dyski HDD, to możemy nie odczuć różnicy między SATA II i SATA 3. By móc skorzystać z nowszego standardu, powinniśmy mieć dysk SSD, który sam w sobie jest szybszy od tego HDD.

Jak migrować z SATA I, II na SATA 3

Mamy dobrą wiadomość – nie musimy inwestować w nowe komponenty chcąc przejść z SATA I bądź SATA II na SATA 3. Zapewniona jest bowiem tak zwana kompatybilność wsteczna. Dzięki temu nie musimy kupować nowego dysku twardego, czy płyty głównej. Nie da się ukryć, że to znacząco ułatwia życie każdemu użytkownikowi komputera.

SDD- co wybrać SATA II, czy SATA 3?

Wybierzmy SATA 3, jeśli posiadamy dysk SSD naprawdę dobrej klasy.

SATA to interfejs, który zapewnia komunikację między płytą główną, a innymi podzespołami komputera – dlatego jest taki ważny. Zagadnieniami szeregowej magistrali komputerowej zajmuje się SATA-IO, SATA to skrót od Serial Advanced Technology Attachment. Warto dogłębniej zainteresować się SATA i zastanowić się, czy przejść na SATA 3. W końcu jest to posunięcie opłacalne- zarówno pod względem czasowym, ekonomicznym, jak i technologicznym. Szybkość transferu danych to tylko jeden z licznych plusów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ